Paper mache

 

Znów choinki!  Co tam, jestem w nastroju świątecznym:))) więc produkcja idzie masowo.Tym razem wykonane z papier – mache na formie stożka z kartonu. Tak więc już wiadomo od czego zaczynamy- od wykonania stożka z kartomu czyli całego szkieletu choinki ( zwijamy karton i sklejamy taśmą, od spodu wyrównujemy poprzez docinanie). Teraz potrzebny nam będzie klej mączny ( zwany krochmalem). Aby go przygotować musimy zagotować wodę w dużym garnku , w osobnym naczyniu wymieszać 1 szklankę mąki z 2 szklankami wody i dobrze wymieszać, tak aby nie byo grudek. Kiedy woda jest zagotowana ostrożnie wlewamy klej, mieszamy i gotujemmy jeszcze chwilkę ( aż wszytko zabulgocze). Można dodać kilka łyżek soli aby zapobiec spleśnieniu. Kiedy juz klej ostygnie możemy obklejać stożek gazetami maczanymi w kleju, jeśli ktoś woli to może smarowć gazety pędzlem ale to zajmuje więcej czasu. Nakładamy w ten sposób jakieś 4/5 warstw, kiedy one wyschną i stwardnieją możemy przystąpić do modelownia ozdób.  My zrobiliśmy to tak: klej wikol mocno rozwodniony i papier toaletowy , to namoczyć i po chwili można modelować i przyklejać wypukłe ozdoby. Można do tego użyć kleju z mąki ale ten z wikolem jest lepszy do wykonania mniejszych, wypukłych elementów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po wyschnięciu całą choinkę należy pomalować na biało  ( to będzie nasza baza wyjściowa). Następnie wprowadzamy kolory, my użyliśmy farb temperowych i markerów do wprowadzenia rysunku.

img_2149

 

img_2333

img_2334

img_2336

 

img_2353

img_2331

Jak widać ozdabiać możemy na wiele różnych sposobów, wszystko zależy od wyobraźni twórcy:)

img_2347

 

img_2348

 

img_2349

 

img_2351

 

img_2356

Taka choinka będzie pięknie wyglądać w domu, Jak sądzicie?

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi nowymi wpisami – polub nas na facebooku:))))  https://www.facebook.com/Kreatywniejemy/

 

 

9 thoughts on “Paper mache”

  1. Zapomniałam już o tym, jakim wdzięcznym materiałem jest paper mache. Tylko mam wątpliwość – do kleju mącznego chyba używa się mąki ziemniaczanej, a nie wspominasz o tym?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *