Dzieci filozofują

 

Chciałabym dziś polecić Wam bardzo wartościową książkę – Piękno i sztuka. Co to takiego? Jest to piąty tytuł z serii ,,Dzieci filozofują” Jej autorem jest Oscar Brenifier, doktor filozofii i wykładowca, który prowadzi warsztaty filozoficzne zarówno dla dorosłych jak  i dla dzieci.

Książka opiera się na pytaniach, i autentycznych odpowiedziach dzieci. Rewelacja! Nie ma jednej  odpowiedzi na to samo pytanie. Najważniejsze jest to,że pytania te prowokują do samodzielnego myślenia,zastanowienia się nad zagadnieniem. Samodzielnie wnioskując dziecko nabiera też pewności siebie, oraz przekonania,że jego zdanie jest również ważne.

 

Dzieci filozofują

 

 

Książka podzielona jest na poszczególne rozdziały, w każdym z nich szukamy odpowiedzi na jedno pytanie.

Dzieci filozofują

Pierwsze pytanie: Czy wszyscy tak samo pojmujemy piękno?

Każda odpowiedź prowokuje następne pytanie i dalszą dyskusję. To co mnie najbardziej urzekło w tej książce to właśnie to,że prowokuje ona dzieci do samodzielnego myślenia, niestety w szkole niezbyt często  mogą one uczestniczyć w tego typu zajęciach. To sprawia, że uczą się po prostu na pamięć, nawet nie próbując podejmować wysiłku samodzielnego wyciągania wniosków. Trzeba tu zaznaczyć,że  książka Piękno i sztuka. Co to takiego? powstała dzięki realizacji zajęć z filozofii w szkole podstawowej. Świetna inicjatywa!

Drugie pytanie  – Co jest piękne? Kto jest piękny?

Trzecie – czy powinieneś rozumieć piękno?

Czwarte – Czy każdy z nas jest artystą?

Piąte – Czy artysta jest wolny kiedy tworzy?

Szóste- Do czego służy sztuka?

Wszystko to okraszone humorystycznymi rysunkami, których autorem jest Remi Courgeon

Dzieci filozofują

 

Dzieci filozofują

 

Piękno i sztuka

Moim zdaniem jest to bardzo ważna książka dla naszych dzieci, zwłaszcza w sytuacji kiedy edukacja artystyczna w szkołach i przedszkolach jest na bardzo niskim poziomie. Niestety, mówię to z bólem serca ale zajęcia te zostały całkowicie zmarginalizowane, uznane za tak zwane ,, michałki”. Często przedmiotów artystycznych uczą ludzie, którzy nie mają o nich zielonego pojęcia (  np.biolog kończy kilkumiesięczny kurs, który uprawnia go do nauczania plastyki) Zgroza!  Nie zdajemy sobie sprawy jak ważne są przedmioty artystyczne w ogólnym rozwoju dziecka. Zaczynajac od rozwijania zdolności motorycznych po myślenie abstrakcyjne. Jeśli nie rozwiniemy tych umiejętności w dzieciństwie to później już się tego nie da nadrobić.

Zacytuję tu Jana Bajtlika ,, W naszej świadomości nad edukacją artystyczną najmłodszych ciążą poważne terminy, takie jak: sztuka, piękno, artysta, które paradoksalnie, często są źródłem uprzedzeń i nieporozumień. Tak zwana,, edukacja artystyczna” jest równie ważna jak inne szkolne przedmioty. To jedno z narzędzi poznawania świata, kształtowania siebie i relacji z innymi. Niniejsza książka porusza te podstawowe zagadnienia, co może być świetnym punktem wyjścia do wspólnej rozmowy, zabawy i nauki dziecka i rodzica”

Uczmy więc dzieci zadawać pytania i szukania na nie odpowiedzi:)))

Książka została wydana w 2016 przez wydawnictwo  Zakamarki

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi nowymi wpisami – polub nas na facebooku:))))  https://www.facebook.com/Kreatywniejemy/

9 thoughts on “Dzieci filozofują”

  1. Ma Pani rację, obecnie zbyt małą uwagę w szkole przykłada się do zajęć artystycznych, a szkoda bo one bardzo rozwijają dzieci. Interesuje mnie Pani odpowiedź na pytanie czwarte: „Czy każdy jest artystą?” i co w konsekwencji można nazwać sztuką. Chyba zaopatrzę się w tę książkę. Dziękuję za podsunięcie pomysłu na prezent dla chrześniaka.

    Pozdrawiam, Mateusz prawnik Chojnice

    1. Może nie każdy jest artystą ale każdy może tworzyć. Dla mnie artysta to nie tylko ktoś czyje obrazy wiszą w muzeum ale również stolarz, który zna swój fach, kucharz, który potrafi bezbłędnie dobierać smaki……………. czyli ktoś kto wykonuje swoją pracę wkładając w nią całą swą pasję i kto chce wyjść ponad przeciętność i tumiwisizm:) Ot co!

  2. Ładnie prezentuje się ta książka. Kolorowa a to mnie zawsze przyciągało jak już musiałam czytać. Ale jako dzieciak bardzo lubiłam robione w tym stylu książki z różnymi zagadkami. 🙂 Szkód tylko, że nie ma w niej miejsca na własną odpowiedź.

  3. Bardzo pozytywna książka która pewnie w sposób naturalny odpowiada na trudne pytania dzieci i przedstawia świat jakim jest 🙂 Świetna pozycja 🙂

  4. Bardzo ładnie wydana książka. Niestety w szkołach kreatywność spycha się na dalszy plan i stawia się na to, żeby wszystkie dzieci myślały tak samo. Jak tak patrzę na to z perspektywy, to bardzo mi się to kojarzy z różnymi sci-fi, typu Equilibrium albo Roku 1984. Trochę to przerażające. Dlatego świetnie, że powstają tego typu publikacje. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *