Wielkanocna wydrapywanka

Wydrapywanka pojawiła się już kiedyś na naszym blogu  –  http://sztukadziecka.com/index.php/2016/11/20/wydrapywanka/   ale jest to technika tak wdzięczna i dająca tyle możliwości,że postanowiłam pokazać ją jeszcze raz:))

Oczywiście musimy zacząć od przygotowania podłoża. Jest to dość pracochłonne gdyż kartka powinna być pokryta kolorem całkowicie, jeśli pozostawimy białe miejsca to później podczas malowania farba  przylgnie do kartki i w tym miejscu już nic nie wydrapiemy. Użyliśmy do tej czynności pasteli olejnych. Zasada jest taka – im więcej kolorów tym piękniejsza będzie nasza wydrapywanka no i staramy się używać tych najjaśniejszych barw aby ładnie kontrastowały z czernią.

 

Wydrapywanka

 

Wydrapywanka

Kiedy kartka jest już pokolorowana zamalowujemy ją czarnym tuszem lub farbą. Z mojego doświadczenia wynika,że tusz sie lepiej nadaje do tego celu ponieważ zdarza się,że farba się łuszczy.

Musimy poczekać na wyschnięcie pracy i dopiero wtedy możemy przystąpić do wydrapywania. My wydrapywaliśmy wykałaczkami – świetnie się do tego nadają:)

Wydrapywanka

Jak zdążyliście zauważyć wydrapujemy pisanki.

Wydrapywanka

Teraz je wycinamy.

Wydrapywanka

Na pozostałych skrawkach wydrapujemy mniejsze jajeczka i również je wycinamy.

Zbieramy też skrawki pozostałe z wycinania i tworzymy kompozycję na kartce. Przyklejamy je. Chcemy aby nasze kompozycje nie były schematyczne ani tradycyjne, nadamy im bardziej nowoczesny charakter:))

Wydrapywanka

Na sam koniec wprowadzimy jeszcze dodatkową wartość plastyczną a mianowicie rysunek czarnym markerem. Ujednolici to naszą kompozycję i połączy wszytkie jej elementy.

Wydrapywanka

 

Wydrapywanka

Gotowe:)  Takie oto awangardowe pisanki. Jka Wam się podobają? Nam bardzo.Nie jest to tradycyjna wydrapywanka, pokazujemy,że łącząc techniki można uzyskać bardzo ciekawe efekty dlatego nie trzymajmy się sztywno wytycznych tylko twórzmy własne dzieło sztuki:)

Wydrapywanka

 

Wydrapywanka

 

 

Wydraywanka

 

\wydrapywanka

 

Wydrapywanka

 

Wydrapywanka

 

Wydrapywanka

 

Wydrapywanka

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi nowymi wpisami – polub nas na facebooku:))))  https://www.facebook.com/Kreatywniejemy/

oraz na instagramie  https://www.instagram.com/kreatywniejemy/

16 thoughts on “Wielkanocna wydrapywanka”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *