Zguba Michałka

 

Jak pewnie zauważyliście od pewnego czasu na naszym blogu zaczęły  pojawiać się książki, które oddziałują swoim pięknem, kształtują wrażliwość plastyczną lub mówią o sztuce. W Zgubie MIchałka Julii Hartwig zachwyciły nas oczywiście piękne, nastrojowe ilustracje Gabrieli Cichowskiej. My również w pracy z dziećmi uwielbiamy stosować wszelkiego rodzaju techniki mieszane. Kolaż ( z francuskiego collage) to tworzenie kompozycji z różnych materiałów tj. gazety, papier itp i łączone z tradycyjnymi materiałami malarskimi.

Gabriela Cichowska stworzyła prawie surrealistyczne obrazy stosując naklejanie pewnych elementów ilustracji w zestawieniu z płaską płaszczyzną. Do tego dochodzą jeszcze mocne kontrasty barw zestawionych z monochromatycznymi tłami. Ilustratorka tworzy w ten sposób wrażenie nierealności mimo,że  całość jest potraktowana bardzo realistycznie.

 

Zguba Michałka

Książka – Zguba Michałka została wydana w 1969 roku, autorka napisała ją dla swojej córeczki. Wydanie ,które Wam przedstawiam to wznowienie z nową szatą graficzną z 2016 roku.

Zguba Michałka

W bardzo prostej historii autorka przedstawia  prawdę o tym,że to czego szukamy jest bardzo blisko nas ale często odkrywamy to dopiero kiedy się oddalimy, a to co wydawało się, ze zgubiliśmy tak naprawdę jest cały czas w tym samym miejscu. Nie – nie będę opisywać treści książki , powiem tylko,że traktuje ona o wartościach uniwersalnych i dlatego , mimo,że została wydana po raz pierwszy tak dawno jest wciąż aktualna.

Zguba Michałka

 

Zguba MIchałka

 

Zguba Michałka

 

Zguba Michałka

 

Zguba Michałka

 

Zguba MIchałka

 

Zguba Michałka

Polecam Wam tę pozycję, ponieważ czytanie i oglądanie tego rodzaju książek wspaniale rozwija dziecięcą wyobraźnię. Na codzień dzieci narażone są na kontakt z komercyjną brzydotą i tandetą , dlatego jeśli zależy nam aby stali się wrażliwymi na piękno ludżmi podsuwajmy im takie właśnie książki.

Zguba Michałka

Książka została wydana w 2016 r.przez wydawnictwo – Studio Emka

Autor – Julia Hartwig

Ilustracje – Gabriela Cichowska

MIłego czytania i oglądania:)))))

18 thoughts on “Zguba Michałka”

  1. Książka zrobiona świetnie -zwierzęta i dodatki, chociaż postać dziecka wg mnie jest trochę przerażająca. A przynajmniej gdybym była dzieckiem to bałabym się ją oglądać. 😀

  2. Rzeczywiście piękne wydanie i estetyka zupełnie inna niż klasycznych książek dla dzieci. Zastanawiam się, jak reagują na nią dzieci, dla których to jest pierwsze spotkanie z taką odmienną formą ilustracji.
    Czy myślisz, że książka nada się dla trzylatki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *