Tadeusz Kulisiewicz mniej znany

 

Tadeusz Kulisiewicz artysta urodzony 13 listopada  1899 r. w Kaliszu, zmarł 18 sierpnia 1988 w Warszawie.                                                                                                                                                                 ,,przez kilkadziesiąt lat plasowano go w czołówce polskich artystów. Wydawano monografie poświęcone jego sztuce, pisano entuzjastyczne recenzje, prezentowano jego rysunki na setkach wystaw krajowych i zagranicznych, utworzono stałą galerię jego twórczości. Co było przyczyną,że zaledwie po jedenastu latach,jakie upłynęły od śmierci Tadeusza Kulisiewicza, tak niewielu wspomina jego dokonania?”          No właśnie, to pytanie, które dwadzieścia kilka lat temu zadawała Monika Małkowska możemy sobie zadać i dziś. Dlaczego taki artysta pozostaje zapomniany? Na to pytanie zdaje się nie ma odpowiedzi ale na szczęście Wydawnictwo Studio Emka przypomina nam o jego twórczości albumem – Tadeusz Kulisiewicz mniej znany. Znajdziemy tu wspaniałe ,,perełki” począwszy od drzeworytów, poprzez rysunki i obrazy. Oglądałam ten album wraz z mężem dość długo i często do niego powracamy a za każdym razem słychać znad jego  kartek  – o jakie to wspaniałe, ale to dobre, genialne:)))) Na prawdę nie można tego opanować bo dzieła Tadeusza Kulisiewicza zwanego też Kulisem są zachwycające, uderzają w sedno, wydobywają esencję, mimo swej prostoty a może właśnie przez nią…… Kulisiewicz potrafi jedną linią wydobyć to co istotne, określić formę wspaniałym linearnym rysunkiem. Jakie to trudne aby w tak prosty sposób uzyskać wszystko! To potrafią tylko najwięksi, syntetyzować, upraszczać, oczyszczać formę.

Tadeusz Kulisiewicz mniej znany

Studiował w Państwowej Szkole Sztuk Dekoracyjnych w Poznaniu (1922-1923) oraz w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie (1923-1929) w pracowniach profesorów Miłosza i Mieczysława Kotarbińskich oraz Władysława Skoczylasa. Od 1926 roku należał do Stowarzyszenia Artystów Grafików Ryt. Jego indywidualne wystawy zawitały do wielu krajów Europy, obu Ameryk i Azji.Artysta Kulisiewicz podróżował m.in. do Belgii, Brazylii, Chin, Francji, Holandii, Indii, Meksyku, Niemiec, Włoch, ZSRR. Podróże te zaowocowały licznymi cyklami rysunkowymi, które były swoistą artystyczną refleksją na temat poznawanych kultur, miejsc i ludzi. Od 1926 roku artysta regularnie odwiedzał góralską wieś – Szlembark gdzie powstały jego pierwsze drzeworyty niezwykle trafnie ukazujące życie mieszkańców tejże wsi.

Wszystkie jego przedwojenne prace spłonęły w powstaniu warszawskim. Nie wrócił już do drzeworytu, poświęcając się rysunkowi. Wypracował swój własny, niepowtarzalny sposób wypowiedzi plastycznej, kiedy mówimy o ,,kresce Kulisiewicz” to od razu wiemy o co chodzi. Oprócz własnej drogi artystycznej kształcił również młodzież na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Warto przypominać sylwetkę tego niezwykłego twórcy, który swoją twórczością zasłużył na miano jednego z największych polskich artystów.

Tadeusz Kulisiewicz mniej znany

 

Tadeusz Kulisiewicz mniej znany

 

Tadeusz Kulisiewicz

 

Tadeusz Kulisiewicz

 

Tadeusz Kulisiewicz

 

Tadeusz Kulisiewicz

 

Tadeusz Kulisiewicz

 

Tadeusz Kulisiewicz

 

Wydawnictwo – Studio Emka

rok wydania- 2009

oprawa – twarda

liczba stron – 132

6 thoughts on “Tadeusz Kulisiewicz mniej znany”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *