Nie wszystko złoto co się świeci….:))

Dzisiaj pokażę wam co robiliśmy ostatnio z II klasą liceum plastycznego na specjalizacji z tradycyjnych technik malarskich i pozłotniczych. Głównie bazujemy na dziełach mistrzów i kopiowaniu. Podczas takiej pracy można się wiele nauczyć. Poniżej kopie prac Alfonsa Muchy, bardzo wdzięczne secesyjne motywy z charakterystyczną wijącą się dekoracyjną linią. My wprowadziliśmy tu jeszcze elementy pozłacane i posrebrzane  wykonane szlagmetalem na mikstionie . Szlagmetal zwany też fałszywą pozłótką jest to cienka blaszka mosiężna wykonana ze stopu miedzi i cynku . Mikstion natomiast to wysokogatunkowy pokost lniany lub olejek terpentynowy z dodatkiem żywic, na który przykleja się płatki szlagmetalu. Zastosowaliśmy rzadko stosowane przy pozłacaniu podłoże takie jak karton, tworząc przy tym prace prawie iluminatorskie.

Zaczęliśmy oczywiście od szkicu i malarskiego opracowania, używając farb wodnych tj. tempery i akryle, skupiając się na jak wierniejszym oddaniu kolorystyki oryginału.

 

Alfons MUcha

 

ALfons Mucha

 

Alfons Mucha

Następnym krokiem po opracowaniu kolorystycznym było wykonanie konturów, używaliśmy do tej czynności bardzo cienkich pędzelków retuszerskich.

Alfons MUcha

Teraz nałożyliśmy płatki złotego  szlagmetalu i srebra.

Alfons Mucha

Ponieważ płatki szlagmetalu są zbyt duże do tak drobnych złoceń, należy je przyciąć do odpowiednich rozmiarów. Użyliśmy do tego poduszki i noża pozłotniczego, które podarował nam sklep Edan z Krakowa

 

Alfons MUcha

Nakładamy płatki szlagmetalu ,,na zakładkę” , tak aby  nachodziły na siebie, w ten sposób unikniemy nie dozłoconych powierzchni. Przenosimy płatek szlagmetalu z poduszki pozłotniczej na powierzchnie pokrytą wcześniej mikstionem i delikatnie dociskamy pędzlem z naturalnego włosia.

Alfons Mucha

 

Alfons Mucha

Po przeschnięciu, usuwamy nadmiar szlagmetalu poprzez delikatne pocieranie miękkim pędzlem.Pozostają tylko te fragmenty, które były przyklejone na mikstion.

Pozłotnictwo

 

Po wykonaniu pozłoty można przystąpić do dalszej pracy nad detalem. Wykonujemy rysunek na pozłocie,jest to praca wymagająca dużej precyzji.

Pozłotnictwo

Używamy pędzelka retuszerskiego o bardzo cienkiej końcówce.

Pozłotnictwo

Oto efekt końcowy:)

Pozłotnictwo

Tutaj pozłociliśmy gwiazdki na sukni, natomiast srebrne płatki nałożyliśmy na księżyc.

Pozłotnictwo

 

Alfons Mucha

 

Alfons Mucha

Specjalne podziękowania kierujemy do sklepu Edan https://edan.krakow.pl/pl/

 który podarował nam dwie poduszki i dwa noże pozłotnicze, mikstion, szlagmetal i płatki złota:))))

Pozłotnictwo

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi nowymi wpisami – polub nas na facebooku:))  https://www.facebook.com/Kreatywniejemy/

 

 

8 thoughts on “Nie wszystko złoto co się świeci….:))”

  1. Chciałabym mieć chociaż 1% talentu niezbędnego do zrobienia takich prac 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

CommentLuv badge