Iwona Chmielewska

Iwona Chmielewska ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie obecnie mieszka i pracuje. Jest cenioną na całym świecie ilustratorką i jednocześnie pisarką. Jej książki wydawane są min. w Korei Południowej, Chinach, Meksyku i Japonii. Niestety najmniej wciąż znana jest w Polsce. Iwona Chmielewska jest laureatką wielu międzynarodowych nagród takich jak: Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie za „Thinking ABC”, książkę, która uczy koreańskie dzieci języka angielskiego a także Bologna Ragazzi Award za  „Oczy”,  opowieść o poznawaniu świata za pomocą zmysłów.Dziś przybliżę Wam pięć książek tejże autorki a pierwszą z nich będzie – ,,O tych, którzy się rozwijali”. Symbolicznie przez wszystkie strony przewija a może trafniej byłoby powiedzieć,że rozwija się szpulka nici znaleziona przez autorkę w second handzie. Nic w tej książce nie jest powiedziane dosłownie, wszystko ukryte,wymagające przemyślenia i każdy może ją odczytać na swój sposób. Już od okładki zachwyca opracowanie graficzne, autorka przedstawia postaci trwające jakby w zawieszeniu, sytuacje surrealistyczne a jednocześnie używa bardzo realistycznego języka plastycznego. Nic bardziej mylnego, te ilustracje to czysta poezja.

O tych którzy się rozwijali

Charakterystyczne dla warsztatu Chmielewskiej jest stosowanie realistycznego rysunku z kolażem i pewnie  połączenie tych dwóch różnych światów daje  wrażenie odrealnienia i zawieszenia. A wszystko piękne, do przeczytania, do oglądania i do rozważania.

O tych którzy się rozwijali

 

O tych którzy się rozwijali

 

O tych którzy się rozwijali

 

O tych którzy się rozwijali

Tytuł – O tych, którzy się rozwijali

Autor – Iwona Chmielewska

Okładka – twarda

Wydawnictwo – Media Rodzina

Rok wydania – 2013

Ilość stron – 40

 

Następna pozycja to ,,Dwoje ludzi”  typowy picturebook, gdzie za pomocą prostych metafor autorka pokazuje zależności w związkach. Książka idealna na prezent z okazji ślubu lub jego rocznicy.

 

Dwoje ludzi

,,Gdy dwoje ludzi żyje razem, to jest im łatwiej, bo są razem, i jest im trudniej, bo są razem” – tak rozpoczyna się ta  książka . Właściwie to jedno zdanie mówi nam już wszystko, wydawałoby się,że nie trzeba już nic dodawać. A jednak…….

Dwoje ludzi

Jest jeszcze wiele do powiedzenia. Piękna, wzruszająca a miejscami uderzająca swoją prawdą o naszych relacjach.

Dwoje ludzi

Dwoje ludzi

 

Dwoje ludzi

Tytuł- Dwoje ludzi

Autor – Iwona Chmielewska

Okładka – twarda

Wydawnictwo – Media Rodzina

Rok wydania – 2014

Ilość stron – 32

Pamiętnik Blumki – Życie w sierocińcu Janusza Korczaka   to opowieść o życiu w warszawskim domu dziecka, pediatry i pedagoga polsko-żydowskiego pochodzenia, Janusza Korczaka zapisana w formie dziennika.  Od pierwszego spojrzenia zachwyca okładka a kiedy przewracamy kolejne strony ten zachwyt wcale nie maleje, wręcz przeciwnie.Charakterystyczne dla Chmielewskiej symboliczne, surrealistyczne wręcz ilustracje i język pełen niedopowiedzeń wprowadzają na  w świat dwudziestolecia międzywojennego. Jest to książka dla dzieci i dla dorosłych.

Dwoje ludzi

 

Dwoje ludzi

 

Dwoje ludzi

 

Pamiętnik Blumki

 

Pamiętnik Blumki

Tytuł – Pamiętnik Blumki

Autor – Iwona Chmielewska

Okładka – twarda

Wydawnictwo – Media Rodzina

Rok wydania – 2011

Ilość stron – 64

,,Gdzieś w Europie, nad wielką rzeką Wisłą wznosi się bardzo stare miasto. Jego historia jest długa i zawiła, niepodobna do historii innych miast, ale ludzie tu żyjący mają takie same marzenia, zmartwienia i radości jak ludzie na całym świecie.Na czworokątnym rynku w środku miasta stoi ogromny ratusz zbudowany sześćset lat temu. Nad ratuszem góruje czworokątna wieża z czterema tarczami zegara zwróconymi w cztery strony świata. Zegar ten, złocąc się w świetle słońca i księżyca, wskazuje czas ludziom żyjącym tu dziś, tak samo jak wskazywał przed wiekami.”

Tak brzmią pierwsze zdania z książki ,, Cztery strony świata” a miastem tym jest Toruń. Przedziwne jest to,że książka ta została po raz pierwszy wydana w Korei Południowej, gdzie, jak już wcześniej wspomniałam autorka jest bardzo ceniona. Teraz możemy się nią cieszyć i my, zadając sobie odwieczne pytania o czas, czym on jest i jaki ma wpływ na miejsca i ludzi. W Toruniu 500 lat temu żyli także konkretni ludzie, którzy mieli swoje marzenia, rodziny, ulubione przedmioty……..Cóż, przedmioty zostały, mury ich mieszkań również, czy potrafimy odczytać z nich ich konkretne historie. Jesteśmy przyzwyczajeni patrzeć na historię bardzo ogólnie, poprzez daty i związane z nimi wydarzenia, natomiast w tej książce autorka przedstawia nam Toruń w konkretnym czasie historycznym oczywiście, ale tu nie są najważniejsze daty ale życie konkretnych ludzi i ich małe, codzienne sprawy. Przecież właśnie w ten sam sposób my sami uczestniczymy  w aktualnych wydarzeniach geopolitycznych, i tak samo za 100- 200 lat nikt nie będzie pamiętał o czym wówczas marzyliśmy jako jednostki. Zostaną tylko ważne daty.

,,Jeśli przyjedziecie tu kiedyś zobaczyć ten rynek i ten ratusz, wtedy stary zegar pokaże czas również dla Was. Weźmiecie udział w odwiecznym przedstawieniu, które toczy się dalej, przez cały czas.” 

 

Cztery strony czasu

 

Cztery strony czasu

 

Cztery strony czasu

 

Cztery strony czasu

 

Cztery strony czasu

 

Cztery strony czasu

Tytuł – Cztery strony świata

Autor – Iwona Chmielewska

Okładka – twarda

Wydawnictwo – Media Rodzina

Rok wydania – 2010

Ilość stron – 80

Wszystkie książki Iwony Chmielewskiej mają jedną wspólną cechę; zostawiają w człowieku ślad, skłaniają do przemyśleń i nie pozwalają o sobie zapomnieć.

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi nowymi wpisami – polub nas na facebooku:))))  https://www.facebook.com/Kreatywniejemy/

3 thoughts on “Iwona Chmielewska”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *