Mój przyjaciel Stefan

Wydawnictwo Zakamarki nie od dziś serwuje nam szwedzką literaturę dziecięcą takich autorów jak: Ulf Stark, Eva Susso, Pija Lindenbaum, Catarina Kruusval czy Eva Eriksson. Przyszedł czas na nową autorkę Evę Lindström, która debiutowała już książką przeznaczoną dla starszych dzieci – Mats i Roj. Ktoś się wprowadza. Mój przyjaciel Stefan to pozycja skierowana do dzieci w wieku 3+. Autorka sama zilustrowała swoją książkę i muszę powiedzieć,że mają te ilustracje w sobie coś urzekającego, ulotnego i tworzą klimat tego opowiadania.

,,Pierwszy raz zobaczyłam go w telewizji w programie przyrodniczym. Potem spotkaliśmy się przed sklepem. Rozerwała mu się torba, więc pomogłam mu pozbierać zakupy z chodnika. Przez jakiś czas zarabiał wierceniem dziur, ale dziury zaczęły mu się śnić po nocach. Ma na imię Stefan. Jesteśmy przyjaciółmi.”

Książka zaskakuje swoją zwyczajnością, właściwie to dzieje się tutaj niewiele. Narratorka – dziewczynka,która zaprzyjaźniła się ze Stefanem opowiada o początkach ich znajomości i o tym jak Stefan próbował zaaklimatyzować się w mieście. Bo Stefan jest puszczykiem i to jedyna niezwykła rzecz w tej książce. Myślę,że kryje się tutaj niezwykłe przesłanie, że przyjaźń, relacje międzyludzkie tak na prawdę z reguły są bardzo zwyczajne. Podczas gdy my szukamy fajerwerków, niezwykłych przeżyć to najważniejsze rzeczy dzieją się jakby niepostrzeżenie i są niezauważane przez nas. Prawdziwa przyjaźń nie wymaga niezwykłych przygód; wystarczy usiąść razem na kanapie i obejrzeć dobry film lub zjeść razem kolację. Niewiele? Czy aby na pewno? Bo nasze życie życie składa się głównie z takich szarych, zwykłych chwil. I to jest wartość tej książki. Cieszmy się codziennością:)))

 

Mój przyjaciel Stefan

Mój przyjaciel Stefan

Mój przyjaciel Stefan

Mój przyjaciel Stefan

Mój przyjaciel Stefan

Mój przyjaciel Stefan

Tytuł – Mój przyjaciel Stefan

Autor – Eva Lindstrom

Wydawnictwo – Zakamarki

Rok wydania – 2017

Okładka – twarda

Jeśli chcesz być na bieżąco z naszymi nowymi wpisami – polub nas na facebooku:))))  https://www.facebook.com/Kreatywniejemy/

3 thoughts on “Mój przyjaciel Stefan”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

CommentLuv badge