Pisanie ikon

Pisanie ikon zaczynamy od przygotowania podłoża, którym powinna być dobrze wysuszona deska. W naszym przypadku, ponieważ jest to ćwiczenie – pierwsza próba pisania ikon; wystarczy zwykła płyta paździerzowa. 

Pierwszym krokiem jest przeklejenie  deski roztworem kleju skórnego lub rybiego. W ty celu należy namoczyć granulki kleju w wodzie przez ok. 6 godzin. Na 1 litr wody bierzemy 80g kleju. Następnie rozpuszczamy go w kąpieli wodnej, co jakiś czas mieszając. Uważamy przy tym aby temperatura kąpieli nie przekroczyła 60 °C ponieważ klej mógłby stracić swoje właściwości. Bierzemy jedną objętość kleju, dodajemy jedną objętość ciepłej wody i nakładamy cienką warstwą na deskę. Deska powinna schnąć przez godzinę

Ponieważ będziemy pracować na desce paździerzowej rezygnujemy też z podklejenia płotna na desce i przechodzimy bezpośrednio do nakładania gruntu zwanego lewkasem ( leukos z gr znaczy biały) Ale najpierw musimy sobie go przygotować:)) Na jeden litr roztworu klejowego bierzemy 800 g kredy ( u nas szampańska) oraz odrobinę oleju lnianego i bieli cynkowej. Nakładamy pierwszą warstwę gruntu i czekamy 24 godziny na wyschnięcie. Teraz możemy nałożyć drugą warstwę. W sumie powinno być ich 12. 

ikony

Po wyschnięciu gruntu przystępujemy do szlifowania. My użyliśmy do tego papierów ściernych o różnych gradacjach, oczywiście te najdrobniejsze zostawiliśmy na sam koniec do wygładzenia powierzchni.

Ikony

Kolejny krok to przeniesienie wcześniej wykonanego rysunku linearnego na zagruntowaną powierzchnię deski. Na odwrotnej stronie szkicu rozprowadzamy pigment, następnie kartkę mocujemy taśmą na desce i obrysowujemy po konturze. Mamy kalkę węglową.

Ikony

Ikony

Pomijając grawerunek przystąpiliśmy od razu do malowania. Oczywiście najpierw powinniśmy pozłocić wybrane powierzchnie ale jak już wcześniej wspomniałam jest to pierwsze ćwiczenie i ze względów estetycznych pozłociliśmy na sam koniec prac. Malowaliśmy techniką tempery jajecznej.  Spoiwo do tempery przygotowujemy w następujący sposób:  

  1. Rozbijamy jako i przenosimy żółtko z dłoni do dłoni do całkowitego pozbycia się białka.
  2. Przebijamy żółtko tak aby wypłynęło a otoczka została nam w dłoni.
  3. Umieszczamy żółtko w naczyniu i dolewamy taką samą ilość piwa lub wina białego.
  4. Mieszamy okrężnym ruchem.
  5. Gotowe:)))                                                                                                               Kiedy mamy już przygotowane spoiwo możemy przystąpić do rozdrabniania barwników. Przesypujemy potrzebną ilość barwnika do naczynia i dolewamy  taką samą objętość spoiwa. Następnie mieszamy składniki palcem tak aby dokładnie rozetrzeć wszelkie grudki. Teraz możemy przystąpić do malowania. Najpierw nakładamy sankir czyli pierwszą warstwę karnacji i włosów. Składa się on z 2/3 żółtej ochry i 1/3 naturalnej umbry zielonej. Jest to jedyny raz kiedy mieszamy suche pigmenty ze sobą.

ikona

Staramy się wyjść od najciemniejszych odcieni a następnie dochodzić do coraz jaśniejszych.

ikona

Ikona

ikona

W miejscach przewidzianych na pozłocenie nałożyliśmy czerwony barwnik aby pogłębić odcień złota.

ikona

ikona

Po nałożeniu pierwszych warstw poprawiamy kontury, które mogły stać się niewyraźne.

ikona

ikona

I nakładamy kolejne warstwy kolorów.

ikona

ikona

ikona

Po zakończeniu prac malarskich rozpoczynamy pozłacanie. Pierwszym etapem było pokrycie przeznaczonych do tego powierzchni roztworem szelaku. Szelak jest to rodzaj żywicy, którą rozpuszcza się w spirytusie. Po wyschnięciu możemy nakładać na te miejsca mikstion, który jest substancją służąca do przyklejania płatków metalu w pracach pozłotniczych. My pozłacaliśmy szlagmetalem – jest to płatek zawierający w  sobie różne stopy metali tzw. sztuczne złoto. Kiedy upłynął odpowiedni czas, nałożyliśmy płatki szlagmetalu.

ikona

 W tym miejscu chcielibyśmy podziękować sklepowi Edan z Krakowa, który zasponsorował nam większość materiałów potrzebnych  do wykonania tej pracy. Bardzo dziękujemy:)))  https://edan.krakow.pl/  

ikona

ikona

ikona

ikona

ikona

Na sam koniec pozostało ściągnąć miękkim pędzlem resztki  szlagmetalu i wygładzić powierzchnię.

ikona

ikona

A tak wygląda efekt końcowy.

ikona

ikona

ikona

ikona

Sponsorem materiałów potrzebnych do wykonania powyższych prac jest sklep z materiałami konserwatorskimi Edan https://edan.krakow.pl/

4 thoughts on “Pisanie ikon”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *